Na czym polega woskowanie mechaniczne - hydrowoskiem?

Hydrowosk jest wysokoskoncentrowanym środkiem, zawierającym substancje powierzchniowo czynne oraz inne dodatki, rozpuszczalne w wodzie, które nanosi się na umyte powierzchnie w postaci cieczy w celu ich zabezpieczenia i nabłyszczenia.

Jak to działa?

Na umytą powierzchnię nanosi się metodą natryskową (lub w inny sposób) rozcieńczony w odpowiednich proporcjach środek woskujący.

Umyta powierzchnia lakieru ma strukturę bardzo regularnych kształtów, które w trakcie eksploatacji tracą swą regularność, połysk i gładką powierzchnię w wyniku działania czynników atmosferycznych (światło, deszcz, mróz, upały), zabrudzeń komunikacyjnych (kurz, piasek, sól, substancje ropopochodne, itp.), urazów mechanicznych jak również na skutek stosowania niewłaściwych lub zbyt agresywnych środków chemicznych używanych w procesie mycia.

Cząsteczki środka woskującego uzupełniają powstałe ubytki "zalewając je" i łącząc się w większe skupiska (łańcuchy) tworzą warstwę zabezpieczającą powierzchnie powłok lakierniczych.

Zabezpieczenie hydrowoskiem jest najpopularniejszą metodą zabezpieczenia, dającą szybki lecz krótkotrwały efekt ze względu na niską twardość związków zawartych w tych substancjach.