Na czym polega renowacja powłoki lakierniczej - polerowanie?

Kiedy stan naszego lakieru jest już niezadowalający (widoczne zmatowienia, zarysowania i drobne urazy mechaniczne nie wymagające interwencji lakiernika), możemy wykonać usługę RENOWACJI POWŁOKI LAKIERNICZEJ.

Pamiętajmy jednak, że zabieg renowacji jest mechaniczną ingerencją w strukturę lakieru i mówiąc w skrócie polega na "zebraniu" niewielkiej ilości powierzchni zniszczonego lakieru, aby przywrócić mu dawny połysk, blask i gładkość.

Renowacja lakieru wymaga sporo wprawy, umiejętności i doświadczenia oraz odpowiedniego sprzętu (niskoobrotowa polerka lakiernicza z płynną regulacją obrotów) oraz dobrych, odpowiednio dobranych past lub mleczek polerskich.

Jeśli nigdy wcześniej nie podejmowałeś się polerowania auta najlepiej będzie zlecić zadanie wykwalifikowanym punktom (lakiernie, wybrane myjnie, Salony Pielęgnacji Aut), które poddadzą renowacji powłokę lakieru Twojego autka.

Koszt takiego zabiegu w zależności od stanu lakieru może wahać się między 150-1000zł.

Przygotuj się również na to, że renowacja potrwa od kilku do kilkunastu godzin.

Jak to działa?

Na umytą i osuszoną powierzchnię lakieru nanosi się pasty lekko ścierne odpowiedniej gradacji (w zależności od wielkości zarysowań) i przy użyciu niskoobrotowej maszyny polerskiej wykonuje się zabiegu renowacji.

Czynność taka powtarzana jest kilka razy przy użyciu kolejnych past o coraz niższej gradacji tak aby "wyprowadzić" powierzchnię do idealnego połysku.

Zniszczona powierzchnia lakieru ma strukturę bardzo nieregularnych kształtów, powstałych w wyniku działania czynników atmosferycznych (światło, deszcz, mróz, upały), zabrudzeń komunikacyjnych (kurz, piasek, sól, substancje ropopochodne, itp.), urazów mechanicznych jak również na skutek stosowania niewłaściwych lub zbyt agresywnych środków chemicznych używanych w procesie mycia.

Pasty polerskie likwidują te ubytki "zbierając" niewielką ilość zniszczonego lakieru przywracając mu dawny połysk.

Wypolerowaną powierzchnię należy zabezpieczyć przy użyciu politury aby chronić powłokę przed dalszymi urazami.

Renowacja powoduje zmniejszenie grubości powłoki lakieru dając dobry efekt wyłącznie wówczas, kiedy wykonuje ją doświadczony pracownik.

Ile razy można powtórzyć zabieg renowacji lakieru?

Częstotliwość powtarzania usługi renowacji zależy wyłącznie od grubości powłoki lakieru jaka znajduje się na pojeździe poddawanym zabiegom.

Ważne jest również to, jak bardzo zniszczony był lakier przed pierwszym zabiegiem renowacji, a więc jak dużą część lakieru "zebrano" w trakcie usługi.

Powłoki lakiernicze są cienkie i bardzo delikatne wymagają zatem pielęgnacji i regularnego zabezpieczania aby mogły cieszyć swym nieskazitelnym blaskiem i głębią koloru.