Co to jest politura i na czym polega zabezpieczanie powłoki lakierniczej?

Powłoki lakiernicze są cienkie i bardzo delikatne wymagają zatem pielęgnacji i regularnego zabezpieczania aby mogły cieszyć swym nieskazitelnym blaskiem i głębią koloru.

Politura jest mikro warstwą ochronnego wosku zawierającego związki polimerów, żywic EPOX lub innych twardych substancji, które po nałożeniu na powierzchnię lakierowane utworzą dodatkową warstwę zabezpieczającą, zmniejszającą napięcia powierzchniowe.

Dzięki takiemu zabezpieczeniu lakier jest "osłonięty" dodatkową warstwą ochronną, a zabrudzenia komunikacyjne osiadające na powierzchniach łatwiej się zmywają bez potrzeby używania silnej chemii lub nadmiernej ingerencji mechanicznej (szczotka, gąbka).

Jak to działa?

Na umytą i osuszoną powierzchnię lakieru nanosi się metodą ręczną (przy użyciu miękkiej gąbki lub tkaniny) politurę o konsystencji (najczęściej) gęstego mleczka lub pasty. Należy odczekać do czasu wyschnięcia (utwardzenia) naniesionej powłoki, a następnie miękką i czystą ściereczką (np. mikrofibra) usunąć (spolerować) nadmiar preparatu.

Umyta powierzchnia lakieru ma strukturę bardzo regularnych kształtów, które w trakcie eksploatacji tracą swą regularność, połysk i gładką powierzchnię w wyniku działania czynników atmosferycznych (światło, deszcz, mróz, upały), zabrudzeń komunikacyjnych (kurz, piasek, sól, substancje ropopochodne, itp.), urazów mechanicznych jak również na skutek stosowania niewłaściwych lub zbyt agresywnych środków chemicznych używanych w procesie mycia.

Cząsteczki politury uzupełniają powstałe ubytki "zalewając je" i łącząc się w większe skupiska (łańcuchy) tworzą bardzo twardą i odporną warstwę zabezpieczającą powierzchnie powłok lakierniczych.

Po zabiegu nakładania politury zmniejszają się napięcia powierzchniowe na zabezpieczonych powierzchniach, dzięki czemu brud silnie nie przywiera zaś jego usunięcie nie wymaga intensywnej ingerencji.

Zabezpieczenie tą metodą jest wielokroć skuteczniejsze i trwalsze od zabezpieczenia hydrowoskiem, dając dobry i długotrwały efekt ze względu na skład chemiczny i zawartość twardych polimerów.

Zabezpieczone tak auto imponuje blaskiem i głębią "ożywionych" kolorów.

Jak często należy nakładać politury i czy częste powtarzanie zabiegu nie spowoduje pękania zbyt grubej warstwy "ochronnej"?

Częstotliwość powtarzania usługi nakładania politury zależy wyłącznie od troski o własny samochód oraz zasobności portfela.

Wielokrotne nakładanie politury przyniesie efekt "brylantowego" nabłyszczenia powierzchni i perfekcyjnego zabezpieczenia.

Powtórne nakładanie politury nie powoduje "dodawania" kolejnych warstw, a jedynie uzupełnia powstałe ubytki. Politura "zalewa" je przywracając poprzedni stan powłoki lakieru. Dzieje się tak dzięki właściwości łączenia się cząstek polimerów w określonej i uporządkowanej strukturze.

Należy pamiętać, że nakładanie politury nie jest zabiegiem renowacji powierzchni lakierowanych i nie powoduje mechanicznej ingerencji w strukturę lakieru.

Politura nie usuwa defektów lakieru, lecz poprawia kondycję, wygląd i estetykę jego wyglądu zabezpieczając przed powstawaniem takich defektów.

Usuwanie zarysowań, zmatowienia lub drobnych defektów powierzchni wymaga usługi RENOWACJI LAKIERU.